Pahalı akaryakıt, yakıt tasarrufu öğretti

Akaryakıt fiyatlarındaki önlenemeyen yükseliş, sürücüleri tasarrufa yöneltti. Dünya çapındaki bir araştırmaya göre, Türkler, tasarruf konusunda Almanların ardından ikinci sırada geliyor. Yakıt tasarrufu nasıl yapılır?

Pahalı akaryakıt, yakıt tasarrufu öğretti
Pahalı akaryakıt, yakıt tasarrufu öğretti
GİRİŞ 19.12.2010 07:42 GÜNCELLEME 02.11.2012 19:20
Bu Habere 23 Yorum Yapılmış

Her üç sürücüden ikisi, ekonomik sebeplerden dolayı daha az araba kullanmayı tercih ediyor. Fiyatların yüksek olduğu ülkelerde tasarruf bilinci daha fazla.

Türk sürücüler, dünyanın en pahalı akaryakıtını kullanırken yakıt tasarrufu konusunda oldukça bilinçli davranıyor. Aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 11 Avrupa ve Asya ülkesinde 3 bin 300 kişi üzerinde yapılan global araştırmanın raporuna göre, Türkiye'deki sürücüler gerektiğinde aracını kullanmaktan bile vazgeçerek yakıt giderini düşürmeye çalışıyor. Alman sürücülerin ardından bu alanda en bilinçli Türk sürücülerin geldiği tespit edilen araştırmada her 4 Türk sürücüden üçünün yakıt verimliliği ve maliyet düşürme konusunda istekli olduğu görüldü.

Araştırmayı yapan Shell&Turcas Petrol şirketinin Pazarlama Müdürü Pınar Mavituna, sürücülerin yakıt tüketiminde yüzde 10 ve daha üzeri yakıt tasarrufu sağlamaları konusunda bilinçlendirme çalışmaları yaptıklarını söyledi. Her yıl yapılan çalışmada Türk sürücülerin yüzde 72'sinin bir önceki seneye göre yakıt tasarrufu konusunda daha çok bilinçlendiğinin tespit edildiğini anlatan Mavituna, "Çalışmanın yürütüldüğü diğer Avrupa ülkelerinin yüzde 61'lik ortalaması ile karşılaştırıldığında bu oranın Türkiye'de daha yüksek olduğunu görüyoruz." dedi.

İngiltere, Danimarka, Norveç, Hollanda, Almanya, Türkiye, Singapur, Hong Kong, Malezya, Tayland, Filipinler'den 300'er kişilik sürücü gruplarından alınan cevaplara göre özellikle akaryakıt fiyatlarının yüksek olduğu ülkelerde tasarruf bilinci biraz daha öne çıkıyor.

Sürücüler araba keyfinden vazgeçiyor

Sürücülerin yüzde 18'i yakıt tasarrufu için araç kullanım alışkanlıklarını değiştirmeye hazır.

Yakıt seçiminde erkekler yüzde 69 oran ile kadınlara göre daha titiz davranıyor.

Sürücülerin yüzde 89'u iyi yakıt dendiğinde ekonomik tasarruf algılıyor.

Türk sürücülerin yüzde 84'ü araçlarının kendilerine hareket özgürlüğü sağladığını ve araç kullanmanın bir zevk olduğunu ifade ediyor.

Sürücülerin yüzde 80'i günlük araba kullanım oranını azaltmış bulunuyor.

Türk sürücülerin yüzde 35'i her gün direksiyon başına geçiyor, bu oran, dünya çapında yüzde 31'lik seviyede.

Türk sürücüler, yakıt tasarrufu için sıcak yaz günlerinde kendilerini klimadan mahrum bırakabiliyor.

 kullan

ZAMAN

YAZDIR
YORUMLAR 23
 • cihan 7 yıl önce Şikayet Et
  benzin 10 tl olsun diyen. beyler ben enayi degilim devlete haraç verecek.sizlere dokunmayabilir ki bana dokunur.tayip bey seçime kaç gün kaldı......
  Cevapla
 • mahlasım 7 yıl önce Şikayet Et
  yakıt tasarrufumu. dalgamı geçiyosunuz ben dogdugumdan beri tasarruftayım bu ülkede hangi bir aile x yere giderken yakıt ne kadar yakar şu kadarla gidebilirmiyim demiyor hadi cevap verin
  Cevapla
 • hakan tuna 7 yıl önce Şikayet Et
  NE OLUR ZORLAMAYIN. Yorumcuların bu kadar çok yalan söylemler kullanması valla kusura bakmayın insanı zorla ak partili yapar. unuttunuz yakıta her ayın 1 deki otomatik zammı ayrıca yapılan hariç. unuttunuz gündemin 1 numarası enflasyon canavarını , elektrikteki sabit ücreti, idda ediyorum hepinizin aracı benimkinden daha iyi ve benden çok fazla yol yapıyosunuzdur.
  Cevapla
 • Hakan Mehmet KUL 7 yıl önce Şikayet Et
  mıçı interneti niye kullanıyon.... oda lüks değil mi.Evelden internet mi vardı?sen biliyomusun ki internet için hiç konusmasanda ayda 15 TL sabit tutar ödüyosun.Basbakanın arkadasına.Bir yanda halk bir yanda Hariri.halkçı basbakan haririyi kolluyo seni değil.İşte benzin meseleside böyle.Ama eminim ki sen şu anda beleş biyerden yorum yazıyorsundur....
  Cevapla
 • iibrahim kaya 7 yıl önce Şikayet Et
  mıçı. toplu taşıma araçları suyla gidiyor dimi veya senin evine tüp girmiyor dimi.hadi onu geçtim,petrol türevlerinden sadece %30 u ulaşım için kullanılıyor,geri kalan ne mi oluyor,yarın aldığın ciklet pahalandığında anlarsın nereye gitiiğini,tabi anlayacak bir beyin varsa
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle