Debriyaj neden yukarıda kavrar?

Debriyajın yukarıda kavramasının birçok nedeni bulunuyor. Debriyaj balatasından kaynaklandığında ise bunu anlamak oldukça kolay.

  • GİRİŞ17.08.2017 13:59
  • GÜNCELLEME19.08.2017 08:56
Debriyaj neden yukarıda kavrar?

Otorehberi

Debriyaj pedalının yukarıda kavramasının birçok nedeni olabilir. Baskı balatanın bitmesi ya da debriyaj sistemiyle alakalı bir başka sorun olabileceği gibi aracın kendi karakteristiğinden kaynaklanabilir.

Peki, Baskı balatanın bittiği nasıl anlaşılır?

Öncelikle aracınızı çalıştırın. Viteste ise boşa alıp 1. vitese geçirin. El freni de yukarıda olsun.

Daha sonra debriyajdan ayağınızı çekerken gaz verin. Araç kalkış yapmak isteyecek ama el freni çekik olduğundan zorlanacaktır. Eğer bu esnada, yani araç kalkmak isterken çok fazla titriyor ve debriyaj yukarıda kavramasına rağmen güçlü bir çekiş yoksa, aracınızın baskı balatası muhtemelen tükenmiştir.

Baskı balatanın bitme nedeni

Baskı balatanın bitme nedeni genel olarak kullanıcıya bağlıdır. Ayağaınızı debriyajdan sert çekmek ya da aracı yüksek devirlerde kullanmak baskı balatanın ömrünü kısaltır. Sportif sürüşten uzak durmak da baskı balatınızı daha uzun süre kullanmanıza yardımcı olur.

Etiketler

Yorumlar1

  • bekir 5 ay önce Şikayet Et
    düz arabamı kaldı millet otomatik alıyor artık 20 metre git vites değiş dur vitesi boşa at yokuşda dur geri kaçıracakmı ne uğraşacan bunlarla al otomatik
    Cevapla Toplam 4 beğeni
Sonraki Haber