Araç nasıl vurdurulur?

Akü bittiğinde aracı vurdurmak en bilinen yöntem. Ancak bu işlemin de püf noktaları bulunuyor.

  • GİRİŞ24.02.2017 14:55
  • GÜNCELLEME24.02.2017 14:55
Araç nasıl vurdurulur?

Otomobilde elektrik aksamının en önemli parçası akü. Özellikle kış aylarında akü bitmesi durumuyla daha çok karşılaşıyoruz. ancak çok büyütülecek bir sorun değil.

Akünün bitmesine açık unutulan müzik sistemi, farlar veya fazladan herhangi bir donanım olabilir. Eskimiş aküler de zamanla şarj tutmaz. Dolayısıyla başınızı ağrıtır. Başınızın ağrımaması için akü bakımları ve akü değişimini zamanında yapmanız gerekir.

AKÜ ZAYIFLADIĞINDA MESAJ VERİR

Eğer arabanızı çalıştırmaya kalktığınız rahat çalışmıyorsa veya ikaz lambaları zayıf yanıyorsa (hiç yanmayabilir) akünüz alarm veriyor demektir. Yine aracı bir süre kullandıktan sonra stop ettirip tekrar çalıştırmak istediğinizde geç çalışma durumu varsa akünüzün bittiği anlamına gelir.

İKİ SEÇENEK

Eğer aküyü o an değiştirme durumunuz yoksa önünüzde iki seçenek var. Bunlarda ilki ‘arabayı vurdurma’ diğeri ise akü takviyesi…

Peki, araba nasıl vurdurulur?

Arabanızı birkaç kişi bulup ittirmeniz gerekir. Öncelikle kontağı yarım çevirip ikinci vitese takın. Daha sonra aracın hareket etmesini sağlayın. Belli bir hıza ulaşınca ayağınızı debriyajdan çekin.

Akü takviyesi nasıl yapılır?

İkinci seçenek ise akü takviyesi. Bir başka arabanın üküsünden kabloları doğru başlıklara takarak akünüzü şarj edebilirsiniz.

Yorumlar1

  • sedat 10 ay önce Şikayet Et
    otomatik vitesli araba nasil vurdurulur bir zahmet onuda anlatin benimki otomatik te
    Cevapla Toplam 1 beğeni
Sonraki Haber