Osmangazi Köprüsü'nden sonra yeni zam yolda

Osmangazi Köprüsü ve bağlantı otoyol geçiş ücretlerine fahiş oranlarda zam yapıldı. 71,75 TL olan köprü otomobil geçiş ücreti 103 TL’ye çıkarıldı. Dolar geçen yıl yüzde 39,5 değerlenmesine karşın köprünün geçiş zammın artış oranı yüzde 43,6 oldu. Bu aşırı zammın, sürücüleri İDO’ya yönlendireceği ifade ediliyor.

GİRİŞ 02.01.2019 10:28 GÜNCELLEME 02.01.2019 10:53
Bu Habere 43 Yorum Yapılmış

Osmangazi Köprüsü’nün 2019 geçiş ücretlerine fahiş oranda zam yapıldı. Osmangazi Köprüsü’nde geçen yıl 71,75 TL olan otomobil geçiş ücreti, dün sabah itibariyle 103,05 TL’ye çıktı. Duyurulan yeni rakam, otomobil geçiş ücretinin yüzde 43,62 arttığını gösteriyor. Bu artış oranı, spekülatif saldırı sonucu 2018’de TL karşısında yüzde 39,5 değer kazanan dolarındaki artışı bile sollaması dikkat çekti.

 

 

Osmangazi Köprüsü’nün devamı niteliğindeki Gebze- Orhangazi- İzmir Otoyol geçiş ücretleri de zamlandı. Daha önce 5,5 TL olan Altınova- Orhangazi arası 11,5 TL, 7,40 TL olan Gemlik- Bursa arası 15,65 TL’ye yükseltildi. Gebze- Orhangazi arası otoyolun geçiş ücreti yüzde 109 artarken, Altınova-Orhangazi arası geçiş ücreti ise yüzde 111,48 oranında yükseltilmesi dikkat çekti. Otoyol geçiş ücretlerine konulan zam oranları doların geçen yılki değer kazancının yaklaşık üç katı oldu.

BU RAKAMLAR SÜRÜCÜLERİ İDO’YA YÖNLENDİRİR

 

 

Yap- İşlet-Devret modeliyle inşa edildiği için Otoyol AŞ tarafından işletilen Osmangazi Köprüsü araç geçiş ücretlerine yapılan fahiş zammının sürücüleri; İDO’ya yönlendirdiği ifade ediliyor. İDO Topçular-Eskihisar arası arabalı vapur ücreti ise 1.sınıf araçlar yani otomobillerde tek yön 55 TL’ye sağlıyor. Bu durumda Osmangazi Küprüsü’nün geçişi İDO geçişinin iki katını aşıyor.

SEFERLERİNİ DURDURACAĞINI AÇIKLAMIŞTI

son dönemlerde iç ve dış hatlarda birçok sefer sayısını azaltan İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO), 14 Kasım'da yaptığı açıklamada 1 Aralık itibariyle İstanbul’daki iç hat seferlerini durduracağını  duyurmuş, daha sonra bu kararından vazgeçmişti

KAYNAK: YENİ ŞAFAK
ETİKETLER
Topçular Eskihisar
YAZDIR
YORUMLAR 43
 • SOTEZ 1 yıl önce Şikayet Et
  aysonuna kadar feribotlarda zam yapar böyle kalacakmı sanıyorsunuz 75 tl civaro olur otomobiller siz eniyisi eski günlerdeki gibi körfezi dolanın.denizi seyredin para cebinizde kalsın
  Cevapla
 • Türkiye 1 yıl önce Şikayet Et
  Devlet bu başı bozuk müteahhit firmanın hesabılarını kontrol etmeli. Çünkü arasıra otoyol geçişlerinde sistemimi kapatıyorlarmıdır nedir bilinmez, ogs'de para olmasına rağmen nakit para alıyorlar.
  Cevapla
 • IDO 1 yıl önce Şikayet Et
  ido seferlerini kaldırılıyordu. AMAN DUR iptal etme dediler. işte çözüm olarak köprü fiyatlarını arttırmışlar.
  Cevapla
 • zaza 1 yıl önce Şikayet Et
  sadece geçmemek yetmez bu fiyatlara müdahale lazım aksi taktirde yıllık belirlenen sayıda bir miktarı devletimiz bu fiyatlardan bu soygunculara vermek zorunda.
  Cevapla
 • Düşünce 1 yıl önce Şikayet Et
  Osman Gazi köprüsü acilen incelemeye alınmalı. Bir provakasyon kokuyor. Geçen Bursadan Istanbul yönüne otobana girdik bariyerler hgs gördü açıldı. Osman gazi köprüsü ayrımında yalovaya geçerken otobandan çıkışımızda sistem görmüyor dedi falan filan yalan dolan. 2 gün sonra yalovadan Bursa için otobana gireceğiz aynı noktadan bariyer gördü açıldı girdik çıkışta otomatik olarak ücreti düştü bakiyeden. Bu bir ihbardır. Yetkililer göreve. İnsanlar kışkırtmak ve mağdur etmek için çok iyi yöntem bulmuşlar. İhmali olan çanak tutan kim varsa görevden alınmalı buna neden olanlar cezalandırılmalı.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle