Yerli otomobilin fiyatıyla ilgili önemli açıklama!

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, yerli otomobile ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Özlü, yerli otomobilin emsallerinden yüzde 5 daha ucuz olacağını söyledi.

Yerli otomobilin fiyatıyla ilgili önemli açıklama!
Yerli otomobilin fiyatıyla ilgili önemli açıklama!
GİRİŞ 08.06.2018 14:16 GÜNCELLEME 09.06.2018 09:59
Bu Habere 328 Yorum Yapılmış

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, yerli otomobilde tasarım sürecinin başladığını, teknik ve mali analiz çalışması yaptıklarını, bu çalışmanın tamamlandığını söyledi. Bir TV programına katılan Özlü “Projenin temel parametreleri ortaya çıktı. 3.2 milyar Euro’luk bir yatırım yapacağız” dedi. Bakan Özlü, “200 bin araç üretim kapasitesine ulaşacak bir bir tesis olacak. 5 model araç olacak. Araç başından beri düşündüğümüz elektrikli araç olacak. Uzun vadede 50 milyar avroluk gayri safi milli hasılaya katkı sağlayacak bir proje. Bu projede doğrudan 4 bin, dolaylı olarak 20 bin istihdam sağlayacağız. Teknolojinin son ürünü bir proje olacak. Akıllı sürüş sistemleri olacak. Batarya, elektrikli bir proje olacak” diye konuştu.

YÜZDE 5 UCUZ OLACAK

Özlü, otomobilin orta, üst sınıfa hitap edeceğini belirterek, “Ne çok lüks ne çok alt gruba hitap edecek. Daha çok B ve C segmentinde bir araç düşünüyoruz. Emsallerinden en az yüzde 5 daha ucuz olacak. Emsallerinden daha kaliteli bir araç yapmayı hedefliyoruz. Öncelikle maliyetleri aşağıya çekmeyi isteriz, yani düşük maliyetli üretim yapmak isteriz. Böyle olsun ki rekabet gücümüz yüksek olsun. Bu vergisel konular, aracın piyasaya çıkma zamanı geldiğinde Maliye Bakanlığı’mızla oturup konuşacağımız konulardır. Bizim aracımız emsallerinden B ve C segmentindeki araçlardan en az yüzde 5 ucuz ve kaliteli olacak” değerlendirmesinde bulundu. 

YERİ BELLİ DEĞİL

Fabrika kurulumu için 22 ilden talebin geldiğini belirten Özlü, ortak girişim grubu olan girişimciler ve CEO’nun bu konuyu mali etkinlik yönüyle değerlendireceğini ve kendilerine alternatif sunacaklarını söyledi. Bakan Özlü, müştereken buna karar vereceklerini kaydederek, “Bu devletin tek başına vereceği bir karar değil. Fizibilitesini yapacağız ve bunun sonuçlarına göre karar vereceğiz. Şu an yeri belli değil. Amacımız 2019’da yerli otomobilin prototipini ortaya çıkartmak. 2021’de de satışa sunmak istiyoruz. Yerli ve milli otomobil 2021’de yollarda olacak, ilk müşterisi de Sayın Cumhurbaşkanımız olacak” ifadelerini kullandı.

KAPORTA İŞİ DEĞİL

CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin yerli otomobile ilişkin açıklamalarını değerlendiren Özlü, “Biz akıllı sürüş sistemleri ve elektrikli bir otomobil yapıyoruz, yapmak için gayret sarf ediyoruz. Bu, 30 yıl öncesinin teknolojisi değil, 30 yıl sonrasının teknolojisidir. Yerli marka otomobil, Türkiye’nin teknoloji dönüşüm projesidir. Dolayısıyla Muharrem bey, hem dersine çalışmıyor hem de sormuyor. Bize ‘Nasıl bir şey yapıyorsunuz?’ diye sorsa ya da bize güvenmiyorsa 5 ana yüklenici adayı var, onlardan herhangi birine sorsa bunun bir kaporta işi olmadığını, bunun yüzde 70’lere varan oranlarda bir elektronik donanım ve yazılım ürünü olduğunu bilir. Muharrem bey karnından konuşuyor, kusura bakmasın. Okumuyor, sormuyor, incelemiyor” dedi.

YAZDIR
YORUMLAR 328
 • eyt li 11 ay önce Şikayet Et
  %5 desene bütün gariban asgari üçretli alabilecek
  Cevapla
 • fth23 11 ay önce Şikayet Et
  Yerli araç ithal araçlardan yüzde 5 daha ucuz olursa kimse yerli araç almaz.yerli araç ötv denen gasp kurtulmuş olarak satılma hatta herşey ötv denen gasptan kurtulmalı vergiler çok ağır Türkiye'de malesef
  Cevapla
 • ahmet kemal 11 ay önce Şikayet Et
  türkiye garip bir yer. salatalık almaya gidiyorsun üstünde yerli yazan daha pahalı.. domates de yerli yani şekli biraz bozuk ve daha iri olan daha pahalı.. vestel, arçelik bakıyorsun bir çok yabancıdan pahalı..türkiyede her ilde ve her iklimde üzüm yani üzüm cenneti ülkemde üzüm almak nerdeyse lüks..
  Cevapla
 • fatih 11 ay önce Şikayet Et
  yüzde 5 ucuzmuş :)))) çok ucuzmuş biraz zam yapın :)
  Cevapla
 • sinan gakko 11 ay önce Şikayet Et
  yani 50 bin liralık arabayı 1500 tl ucuza alacağız , ne anladım şimdi yerliden sanki arabayı ithal ediyoruz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle