Trafikte yeni dönem!

Trafik kazalarının minimum düzeye indirmek için geliştirilen 'İnreraktif Uyarı ve İnteraktif Denetim Sistemi' ile trafikte yeni bir dönem başlayacak.

Trafikte yeni dönem!
Trafikte yeni dönem!
GİRİŞ 06.06.2017 11:35 GÜNCELLEME 06.06.2017 11:38
Bu Habere 27 Yorum Yapılmış

Türkiye motorlu taşıt kullanımının en yaygın olduğu ülkelerden biri. Hal böyle olunca trafik ve trafiğe bağlı kazalar da kaçınılmaz bir hal alıyor. TÜİK verilerine göre sadece geçtiğimiz yıl 186 bin 999'u ölümlü ve yaralanmak olmak üzere yaklaşık 1 milyon 400 bin kaza yaşandı. Rakamların bu denli ürkütücü boyutlara ulaşmaması için alman önlemler elbette var ama Hız Denetleme Sistemi (HDS) ve Trafik Denetleme Sistemi (TDS) maalesef soruna çözüm getiremiyor.

Habertürk'ten Can Mete'nin haberine göre son 11 yılda her gün ortalama 13 kişinin hayatını kaybettiği kazaları minimum düzeye indirmek için Emniyet Genel Müdürlüğü ve İstanbul Ticaret Üniversitesi arasında yeni geliştirilen  bir uygulamanın protokolü imzalandı. Trafikte yeni bir dönemi başlatacağı belirtilen 'İnteraktif Uyarı ve İnteraktif Denetim Sistemi' sayesinde sürücülere yol, hava ve trafik durumuna dair bilgiler verilecek. Aynı zamanda hız ayarlamalarına dair uyarılar verecek sistemin kazaları minimize etmesi bekleniyor.

EN BÜYÜK ETKEN İNSAN FAKTÖRÜ

Konuyla ilgili açıklama yapan TBMM Ulaştırma, Bayındır, İmar ve Turizm Komisyonu Sözcüsü Ak Parti Erzurum Milletvekili Mustafa Ilıcalı, projenin henüz başlangıç aşamasında olduğuna dikkat çekerek, "Trafik kazalarında insan faktörünün oranı yüzde 98. Bunu azaltmanın iki yolu var. Birincisi insanlarda kurallara uyma bilinci uyandırmak, yani onları eğitmek. İkincisi denetim yapmak. Denetimi yüzde yüz oranında yapacak insan gücü yok. Bu noktada elektronik denetime ihtiyaç duyuyoruz. Denetimi sağlayacak olan bu sistem araçlara takılıyor ve interaktif olarak kaza noktalarını, hava ve trafik artlarını sürücüye mesaj yoluyla bildiriyor. Araçların GPS aracılığıyla hız takibi yapılıyor ve sürücü gerekli durumlarda uyarılıyor. Eşzamanlı olarak bilgiler Meteoroloji, Karayolları, emniyet ve Jandarma arasında ortak oluşturulacak merkezde toplanıyor. Bu proje hayata geçtiği takdirde HDS ve TDS gibi sistemlere gerek kalmaz" dedi.

YAZDIR
YORUMLAR 27
 • Şefik Arslan 1 yıl önce Şikayet Et
  Yayaya yeşil yandığında karşıya geçmeye çalıştığımda az daha Trafik polisi kırmızıda durmayıp bana çarpıyordu. en önemlisi insan faktörü ise trafikte insanı değiştirmediksen sonra makina olsa ne yazar.
  Cevapla
 • ekremmmm haklı 1 yıl önce Şikayet Et
  amaçları bağcıyı dövmek.Trafik kazası olacak elbette kimse robot değil fakat ölümlü kazaları azaltın onurunuz varsa.arabalara kalın saç veya çelik direkler destekli kaporta planı getirin.Ufacık çerpişmalarda giyotine dönen sadece t.c de satılan bu ölüm araçlarına hayır diyelim dur diyelim
  Cevapla
 • Paşabey 1 yıl önce Şikayet Et
  İnsan faktörü elbette birinci faktör ama yapılan yolların hatası asla affedilir gibi değil. En basiti Ümraniye/Tepeüstü'nden Şile yoluna çıkışta yola verilmesi gereken meyil (şev) olmadığından araçlar sürekli bariyerlere çarpıp hasar görmekte. Yılda bilmem kaç kez de bu bariyerler yenileniyor. Yetkili biri de demiyor ki burada bir hata var ki bu kadar kaza oluyor. Yolu düzeltmek yerine sürekli bariyerleri değiştiriyorlar. Bir kez yolu düzeltmek sürekli yapılan kazaları sonlandırması neden düşünülmez ? Yoksa diğer maliyet daha mı az ?
  Cevapla
 • asi ihtiyar 1 yıl önce Şikayet Et
  Tum araclara on,arka ve ic kamera zorunlulugu getirilsin. Kazalar %70 azalir..
  Cevapla
 • Vatansever 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu işin tak çözümü adam gibi yol yapmak,bugün şehir içi yolları zaten bitmiş bir durumda,her yerde tümsekler,çukurlar,nedeni ise işi ehline vermemek,yol eğimleri,virajlar tam bir acemi isi,.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle