Ve tamamlandı! Satışta çok önemli düzenleme

İkinci el araç satışlarına diar düzenleme tamamlandı. Artık noterde elden para dönemi kalkıyor. Galerici olmayanlara ise '3 araç satma' sınırı getirildi.

GİRİŞ 18.05.2017 11:41 GÜNCELLEME 18.05.2017 12:02

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, ikinci el araç düzenlemesini bitirdiklerini söyleyerek detayları açıkladı.

Habertürk TV'de konuşan Tüfenkci, ikinci el araçlarla ilgili düzenlemeyi bitirdiklerini ve dün itibariyle başbakanlığa sevk ettiklerini açıkladı.

Tüfenkci, ikinci el piyasasından boşluk olduğunu söyleyerek, ''Hangi vasıflardaki insanlar bu işi yaparlar yönetmelikle onu ifade etmeye çalıştık. Araç temiz diye ifade edildiyse bunun garantisini vermek zorunda.'' dedi.

EN FAZLA 3 ARAÇ

İşi oto alım satım olmayanlara da sınır getirildiğini ifade eden Tüfenkci, ''Bu işin ticaretini yapmayan bir vatandaşsanız alıp satabileceğiniz araç sayısı 3 olmalı. Daha fazla alıp satıyorsan bu işin ticaretini yapıyorsun demektir. Kayıt dışılığı önlemek gerekiyor.'' şeklinde konuştu.

Tüfenkci, bu işi yapanlara ise yetki belgesi şartı ve araçlara ise ekspertiz zorunluluğu getirdiklerini söyledi.

ARAÇ TANITIM KARTI

Tüfenkci ayrı şunları ifade etti:

''Taşıt teslim düzenleme şartı getiriyoruz. Araçların tanıtım kartı olacak. Eğer bu araç hasarlıysa hasarlı olarak belirtilecek. Çünkü satan adam garanti vermeli. Merdiven altlarında sokak aralarında belli bir fiziki şartı taşıyan yerlerde bu satışın yapılmaması gerekiyor.

AÇIK OTOPARKTAKİ SATIŞLARA DÜZENLEME

Açık otoparklarda da satış yapılıyor. Oraların düzenlenmesi, güvenlik kamerası, engelliler için ortak alanların bulunması gerekiyor.

PARA ARTIK BANKAYA YATIYOR

Taşıt bedellerini elektronik sistem üzerinden ödeme kolaylığı getiriyoruz. Alıcı ben parayı önceden ödersem ya aracı alamazsam diye endişeler var. Takasbank aracılığıyla bunu çözeceğiz. Bankaya para yatıracaksınız, noterde işlem gerçekleştiği an para size geçecek ama noterde işlem yapmazsanız para tekrar sahibine geri gidecek.''

ETİKETLER
2. el bülent tüfekci
YAZDIR
YORUMLAR 22
 • Barış 11 ay önce Şikayet Et
  Keşke satış anında araç km de yazılsa yada km takip edilebilse.
  Cevapla
 • Trslı 11 ay önce Şikayet Et
  Satış anında notere söylerseniz araç km.sini de yazdırabilirsiniz sözleşmeye.
  Cevapla
 • Cevdet 11 ay önce Şikayet Et
  Çok güzel bir üygulama olur
  Cevapla
 • Yorumcu 11 ay önce Şikayet Et
  inşallah hemen devreye girer bu sistem mükemmel bir uygulama olur. Ortalık dolandırıcı kaynıyor. Takasbank olayı işi aşmış zaten süper bir düşünce.
  Cevapla
 • Ahmet 11 ay önce Şikayet Et
  ben zenginim keyfimden 2 ayda bir araba değiştiriyorum 6 araba eder.bunu Kur'an serbest bırakmışken siz neden yasaklıyorsunuz?
  Cevapla
 • abdullah 11 ay önce Şikayet Et
  serbestliği ile ilgili ayetleri açıp okuyalım, bi de israf ve dünya malı ile ilgilileri açık okuyalım. pişman olursunuz...
  Cevapla
 • mehmet 11 ay önce Şikayet Et
  vay be zenginliğe bak keyfe bak...devletede vergini veriyormusun acaba...
  Cevapla
 • OF'lu 11 ay önce Şikayet Et
  KUR AN israf ı da yazıyor
  Cevapla
 • ümit 11 ay önce Şikayet Et
  madem zenginsin bi galeri dükkanı aç 2 ay çok hergün araba değiştir ...
  Cevapla
 • Fuat 11 ay önce Şikayet Et
  Zengin oldun da bunu mu taktın kafaya
  Cevapla
 • Gazi 11 ay önce Şikayet Et
  Takasbank'tan kastedilen "İstanbul Takas ve Saklama Bankası A.Ş. " ise her yerde şubesi yok. Tüm bankalar veya öncelikle kamu bankaları/finans kuruluşları bu işi cüzi bir ücretle gerçekleştirmeli. Aksi takdirde yapılması planlanan iş insanların başka türlü mağdur edilmesine de yol açabilir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle