Alman devinden flaş karar! Üretimi durduruyor...

Alman otomotiv devi Volkswagen, yıllık satış rakamları oldukça düşük olan Scirocco ve Beetle'ın üretimini sonlandırmaya yönelik karar aldı.

Alman devinden flaş karar! Üretimi durduruyor...
Alman devinden flaş karar! Üretimi durduruyor...
GİRİŞ 10.05.2017 16:51 GÜNCELLEME 11.05.2017 10:30
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

Otomotiv üreticileri hemen her segmentte araç üretiyor. Örneğin bir markanın hem hatchback, hem sedan, hem aile, hem de spor otomobil modelleri bulunabiliyor. Volkswagen özelinde bakacak olursak, Alman otomotiv devinin spor otomobil modeli olarak karşımıza Scirocco çıkıyor. Ülkemizde de bir hayli sevilen ve tercih edilen bu model, çok yakında tarih olmak üzere…

1972-1992 yıllarında üretilen ve sonrasında 2008’de yenilenerek tekrar karşımıza çıkan Volkswagen Scirocco, şirketin gelecek planları arasında yer almıyor. Scirocco’nun yanı sıra özellikle gençlerin tercih ettiği Beetle modelinin de üretiminin sonlandırılması gündemde.

Bu iki sevilen modelin de üretiminin sonlandırılmasına neden olarak ise düşük satış rakamları gösteriliyor. Zira şirketin marka yöneticisi Arno Antlitz’in yaptığı açıklamalara göre Golf’ün bir aylık satış rakamları, Bettle ve Scirocco’nun yıllık satışından daha fazla:

“Scirocco da Beetle da sınıfında kendilerine özgü karakterleri bulunan birbirinden değerli modeller. Lakin bazen araçların böyle bir karaktere sahip olması onların sonsuza kadar satışa sunulacağı anlamına gelmeyebiliyor. Elimizdeki raporlar bu iki modelin toplam yıllık satışlarının Golf’ün bir aylık satışına denk olduğunu gösteriyor.”

Antlitz’in açıklamaları çok net olduğu görülüyor. Almanya’da düzenlenen yol haritası toplantısında, yıllık satış rakamları toplamı Golf’ün aylık rakamını bile geçemeyen Scirocco’nun ve Beetle’ın üretiminin bitirilebileceği sonucu çıktı. Benzer sorunlardan dolayı Volkswagen CC’nin de üretiminin sonlandırılacağı ve yerine yepyeni bir model getirileceği ifade edilmişti.

KAYNAK: YENİŞAFAK
YAZDIR
YORUMLAR 12
 • dogrucu 1 yıl önce Şikayet Et
  Darısı diğer modellerinin başına...
  Cevapla
 • golf 1 yıl önce Şikayet Et
  biraz ucuzlatsınlar
  Cevapla
 • Kadir Can 1 yıl önce Şikayet Et
  devlet insan gibi, düzgün vergi alsa araba zaten çok pahalı değil kardeş. yarısından fazlası vergi!
  Cevapla
 • fuzulii 1 yıl önce Şikayet Et
  golf guzel araba yalan yok. ınsallah bizde yaparız
  Cevapla
 • hakan 1 yıl önce Şikayet Et
  ali sen malatyalımısın
  Cevapla
 • tersaneci 1 yıl önce Şikayet Et
  ab gerilemede sizmi Türkiye yi almak istemeyen faşistler bunlar daha başlangıc güçlenen Türkiye zayıflayan Ab
  Cevapla
 • Kadir Can 1 yıl önce Şikayet Et
  Angut. 5 trilyon dolarlık Alman ekonomisine kuru lafla kafa tutuyor. Ekonomisi Türkiye'nin 5 katı BEŞ!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle