Trafik sigortasında tavan fiyat belli oldu

Zorunlu trafik sigortalarında tavan fiyat uygulaması ile ilgili fiyatlar Hazine Müsteşarlığı tarafından yayımlandı. Uygulamanın yarın yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Trafik sigortasında tavan fiyat belli oldu
Trafik sigortasında tavan fiyat belli oldu
GİRİŞ 11.04.2017 06:55 GÜNCELLEME 11.04.2017 15:28
Bu Habere 33 Yorum Yapılmış

Hazine Müsteşarlığının "Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Pirimlerine İlişkin Genelgesi" kurumun internet sitesinde yayımlandı ve 12 Nisan -31 Aralık tarihlerinde uygulanmak üzere zorunlu trafik sigortalarına ilişkin bazı kararlar alındı.

Tavan fiyat uygulamasında, kaza frekansları göz önünde bulundurularak Türkiye 8 il grubuna ayrıldı. Otomobilde 4. basamakta (daha önce araç sahibi olmayan kişiler) baz alınan tavan fiyat 807 lira olarak belirlendi.

Bu fiyat il gruplarına göre artacak veya azalacak. Baz fiyat için il grubu İzmir, Yalova, Erzurum ve Kayseri’den oluşacak.

Bu bazın üzerine Kocaeli, Ankara ve Bursa'da yüzde 3, İstanbul'da ise yüzde 6 zamlı prim uygulanacak.

Diğer iller ise yüzde 1’den başlayan ve yüzde 5’e kadar çıkan indirimlerle 5 gruba ayrıldı.

DİĞER ARAÇLARDA NE KADAR?

Trafiğe ilk çıkacak 4. kategorideki araçlar için (baz il grubunda) azami prim, kamyonette bin 55 lira, motosiklette 329 lira, traktörde 165 lira, minibüste (sürücü dahil 10-17 koltuk) bin 418 lira olarak uygulanacak.

Azami primler 4. basamak grup için kamyonda 2 bin 258 lira, otobüs (sürücü dahil 18-30 koltuk) 2 bin 21 lira, takside 2 bin 89 lira, sürücü dahil 31 ve üstü koltuğu olan otobüslerde 5 bin 7 lira, tarım makinesinde 245 lira olarak belirlendi.

KAZA YAPANA AĞIR FATURA

Hasarsızlık sebebiyle prim artırım oranları da sürücünün kaza yapma durumuna yani hangi basamakta olduğuna göre değişecek. Buna göre kaza yapmayan sürücülerdeki (basamak 7) indirim oranı yüzde 45 olacak, son bir yılda en az 3 kaza yapanların prim artırım oranı (basamak 1) ise yüzde 150 olacak.

Öte yandan sigorta şirketleri tarafından uygulanacak aracı komisyonu oranı yüzde 10'dan da az olamayacak. Söz konusu oran, banka ve sigorta muameleleri vergisi, trafik hizmetlerini geliştirme hesabı ve güvence hesabı sigortalı katılım payı hariç, SGK payı dahil prim tutarı üzerinden hesaplanacak.

Söz konusu genelgeye aykırı prim ve aracı komisyon uygulayan sigorta şirketlerine ilgili mevzuat çerçevesinde müeyyide uygulanacak.

İşleten sıfatıyla ilk kez trafiğe çıkacaklar, prim artırımı ve indirimi içermeyen 4. basamakta değerlendirilecek.

Sigorta sözleşme süresi içinde işleten için herhangi bir tazminat ödemesi yapılmaması durumunda, müteakip sigorta sözleşmesinde uygulanacak prim indirim oranı bir üst basamağa göre belirlenecek.

Sigorta süresi içinde meydana gelen her tazminat ödemesi için müteakip sigorta sözleşmesinde uygulanacak prim artırım oranı bir alt basamağa göre, her sakatlanma veya destekten yoksun kalma tazminat ödemesi için prim artırım oranı iki alt basamağa göre yapılacak.

Genelgenin yürürlülük tarihinden önce yapılmış zorunlu trafik sigortası poliçeleri iptal edilerek, yeni poliçe düzenlenemeyecek.

YAZDIR
YORUMLAR 33
 • Yılmaz 1 yıl önce Şikayet Et
  Nasıl bir üst tavansa bırakın şu işi kaldırın zorunlu olmaktan herkez daha dikkatli olur trafikte cebinden çıkmasın diye sigorta da dibi boylar vatandaşı dinleyin sigorta şirketleri nı değil.
  Cevapla
 • Mtn 1 yıl önce Şikayet Et
  Ahirette bu millet yakanıza yapışır. Bu Reise zarar verme çabasıdır. Bu referanduma darbe çabasıdır. Böyle karar olurmu ya. 1000 ile 500 arasında oynatın. Eyvallah diyelim. Ya resmen şirket sahibi gibi karar almışsınız. Bu kul hakkıdır. Bu referanduma darbe çalışmasıdır. Bunun sorumluları bulunsun yargılansın. Yarın deprem olsa deprem sigortaları 300 bin olur. Sigortacılık hep kazanmak değil risk satın almaktır. Kul hakkıdır ve her kim yaptıysa, sustuysa, kabul ettiyse hepsi kul hakkı ödeyecek. Bu Reise zarar verme çabasıdır.
  Cevapla
 • akif 1 yıl önce Şikayet Et
  istanbul, ankara, kocaeli bursa'ya zam; izmir, yalova, erzurum ve kayseri illerine indirim veya zam yok. Diğerlerine yüzde 1 - 2 indirim. Zaten araçların çoğu büyük şehirlerde, geriye ne kaldı ki? Allah aşkına siz bu milletle dalga mı geçiyorsunuz?
  Cevapla
 • yasin 1 yıl önce Şikayet Et
  bekle bekle çıkmadı cuma günü yaptırdım geri para iadesi yok deniliyor bi açıklama yapılsın bu konuda 1 nisanda denildi ben 8 nisanda yaptırdım ne olcak şimdi...
  Cevapla
 • mahmut 1 yıl önce Şikayet Et
  iadelerin en az 6 ay öncesini kapsaması lazım ve yeni yapılandırma acilen yapılmalı fazla verrilen paralar hemen iade edilmeli
  Cevapla
 • pirana61 1 yıl önce Şikayet Et
  ne iadesi kardeş aksine tavan dan fiyatı belirleyecek olan firma senden geri kalanını istemese şükret
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle