AB'den İtalya'ya 'Fiat' tokadı!

AB Komisyonu, İtalya’ya hakkında yasal süreç başlatma kararı aldı. Gerekçe ise, İtalyan devletinin Fiat Chrysler'ı emisyon konusunda yeterince kontrol etmemesi olarak gösterildi.

AB'den İtalya'ya 'Fiat' tokadı!
AB'den İtalya'ya 'Fiat' tokadı!
GİRİŞ 17.05.2017 15:54 GÜNCELLEME 17.05.2017 15:58

AB Komisyonundan yapılan açıklamada, İtalya’nın, araç üreticisi Fiat Chrysler (FCA) hakkında emisyon kontrol yükümlülüklerini yerine getirmediği için kural ihlali süreci başlatıldığı kaydedildi.

AB araç tip onay kurallarına uygun davranmamakla suçlanan İtalya’ya karşı hukuki ihlal sürecinin ilk aşaması olarak resmi uyarı mektubu gönderildiği belirtilen açıklamada, AB mevzuatı gereği üye ülkelerin üretilen araçların AB standartlarına uygunluğunu denetlemek yükümlülüğünde olduğu anımsatıldı.

Açıklamada, bir araç üreticisinin yasal şartları yerine getirmemesi durumunda, ülke yetkililerinin etkili, caydırıcı ve orantısal cezalar vermek durumunda olduğu anımsatıldı.

İTALYA'YI DENETİMDE YETERSİZ BULDU

AB araç tip onay düzenlemesi, emisyon salınımlarında yazılımlarla veya cihazlarla hatalı verilerin sağlanmasını yasaklıyor.

AB kuralları gereği araç üreticilerinin kurallara uyumunun denetlenmesi ilgili ülkelerin sorumluluğunda bulunuyor. Bu durumda, AB Komisyonu İtalya’yı, Fiat Chrysler araçlarında emisyon testlerini yanıltıcı yazılım veya cihaz bulunup bulunmadığını incelemekte yetersiz kalmakla suçluyor.

AB'nin yasal ihlal sürecinde ilk aşama olarak ülkelere uyarı mektubu gönderiliyor ve ilgili ülkelerin iki ay içerisinde AB Komisyonu suçlamalarına yanıt vermesi gerekiyor. AB Komisyonu ülkelerin verdiği yanıtlardan tatmin olmazsa konuyu AB adalet divanına taşıyabiliyor.

YAZDIR
YORUMLAR 4
 • Elazigli 1 yıl önce Şikayet Et
  Sabrimiz kalmadi nerde bizim yerli milli arabamiz ucagimiz. Savunma sanayimiz muhtesem isler yapiyor ama artik Türk milli arabamiza yolcu ucagimizla seyahat etmek istiyoruz Reis
  Cevapla
 • çebnioğlu 1 yıl önce Şikayet Et
  vw ne neden ceza kesmedi bu ab
  Cevapla
 • tofaşcı musti 1 yıl önce Şikayet Et
  Fiat şirketi Türkiye olmasa yıllar önce yok olurdu.Türkiye sayesinde ayakta duruyor.Bu cezadan sonra hemen zam yaparlar, arabalarda donanımı azaltıp bize satarlar.Türkiye temsilcisi Türkiyede araba ürettirmez.
  Cevapla
 • y.yaşar 1 yıl önce Şikayet Et
  Allahtan bizim dünya markası bir arabamız yok..yoksa şuan sadece tekeri elimizde kalırdı..kesilen cezayı ödetmek için ülkemize kayyum atardı bu ab..
  Cevapla