Plakada Darphane dönemi! 7 ilde başlıyor

Plaka basımında kullanılan mühürler artık Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğünde bastırılacak.

Plakada Darphane dönemi! 7 ilde başlıyor
Plakada Darphane dönemi! 7 ilde başlıyor
GİRİŞ 14.02.2017 14:04 GÜNCELLEME 14.02.2017 14:06

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, yeknesaklığı sağlamak ve sahte mühür basımını engellemek amacıyla plaka basımında kullanılan mühürlerin darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğünde bastırılmasına yönelik müracaatta bulunduklarını, ilk etapta İstanbul, Ankara, İzmir, Aydın, Balıkesir, Samsun, Bursa il ve ilçelerindeki 115 meslek odasının mühürlerinin yapımına başlandığını bildirdi.

Apaydın, yazılı açıklamasında, sahte plakalı araçların başta terör olayları olmak üzere gasp, hırsızlık gibi yasa dışı işlerde kullanıldığını, bu nedenle de plakaların mevzuata uygun orijinal ve okunaklı olmasının büyük önem arz ettiğini ifade etti.

TŞOF olarak bunların önüne geçmek için büyük bir hukuki mücadele başlattıklarını belirten Apaydın, daha önceden Trafik Tescil Kuruluşu ile birlikte Federasyonca yetkilendirilen meslek odalarının mühürleriyle kullanılırken, yapılan değişiklikle tescil kuruluşunun mührünün kaldırılarak sadece plakanın basımını gerçekleştiren TŞOF'un mührünün yeterli görüldüğünü anımsattı.

Sahte plakaların basım ve satışını önlemek amacıyla bazı illerde suç duyurularında bulunarak konuyu yargıya intikal ettirdiklerini aktaran Apaydın, şunları kaydetti:

"Söz konusu basılı kağıtlar ve tescil plakalarının TŞOF dışında basımını veya dağıtımını yapanlarla ilgili önlem alınmasına ilişkin Emniyet Genel Müdürlüğü ile uzun süredir çalışma sürdürülüyor. Bunun sonucu olarak yasa değişikliği gerçekleşmiştir. Ayrıca Federasyonumuzca plaka basımında kullanılan mühürlerin yeknesaklığını sağlamak, sahte mühür basımını engellemek amacıyla Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğünde bastırılmasının caydırıcı olacağı değerlendirilmiş ve ilgili kuruma müracaat edilmiştir. İlk etapta İstanbul, Ankara, İzmir, Aydın, Balıkesir, Samsun, Bursa il ve ilçelerindeki 115 meslek odasının mühürlerinin yapımına başlandı. Yapımı tamamlanan yeni mühürlerin yetkili odalarımıza dağıtımı peyderpey gerçekleştirilmeye başlanmıştır."

YAZDIR
YORUMLAR 17
 • murati 1 yıl önce Şikayet Et
  her ilin plaka yazı büyüklüğü farklı...başka hiç bir ülkede böyle bir uygulama yok...
  Cevapla
 • Mühür. 1 yıl önce Şikayet Et
  Yani 40 çeşit yazıtipi ile baskıya devam edilecek. Sadece mühür değişecek. 7 ile 1 karışacak. Başka biri başkasının cezasını ödeyecek. Mahkemelerde uğraşmak zorunda kalacak. Pasaport gibi baskı işini de kontrol altına alın.
  Cevapla
 • misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  bu şöföler odası ne iş yapar ya kocaman bi hiç boş para başka bişey degil
  Cevapla
 • ASİLBEY_ÇUBUK06 1 yıl önce Şikayet Et
  Taş devrinden kalma teneke plakadan vazgeçilmeli.Aracın yanına üstüne rahat görülecek büyükçe plaka yazılmalı,birde bu araca mikrocip taktığın zaman,yazıdan ve cipten plaka tanıma sistemide yapılınca araç çalınmasından,hırsızlıktan,kural ihlallerine kadar her şeyi kontrol altına alırsın.Tenekeyle uğraşmaktan vazgeçilmeli 21.yüzyılda.
  Cevapla
 • GoldN 1 yıl önce Şikayet Et
  Büyükçe plaka yazılmalı ne demek?! istersen ön kaputu komple plaka yapalım.
  Cevapla
 • süleymanBABA 1 yıl önce Şikayet Et
  devlete yeni bir gelir kapısı daha
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle